Wspólne kształcenie przyszłych lekarzy, współpraca medyczna, naukowa i badawcza daje nowe możliwości obu partnerom. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego liczy na większe możliwości dydaktyczne i naukowe. Dla Szpitala Wojskowego liczy się przede wszystkim rozwój.
– Dzięki podpisanej umowie możemy kształcić naszych studentów także w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie – wyjaśnia prof. Maciej Małecki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum – Chodzi przede wszystkim o Ośrodek Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej i Katedrę Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi. W tych jednostkach kształcimy studentów, ale także prowadzimy badania naukowe. Katedra Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi rozpoczyna właśnie swoją działalność w szpitalu przy ul. Wrocławskiej. Mamy też swoich pracowników na innych oddziałach, na przykład na chirurgii.
To dopiero początek współpracy. Prowadzone są także rozmowy dotyczące możliwości kształcenia lekarzy wojskowych w Collegium Medicum UJ.
– Ta ostatnia sprawa wymaga jeszcze doprecyzowania, ciągle mówimy o perspektywie ale rozmowy się toczą i ja osobiście byłbym zadowolony gdyby realizacja tej części współpracy weszła w życie – dodaje prof. Małecki.
Dla szpitala wojskowego współpraca z Collegium Medicum to kolejny etap rozwoju, jaki ma w planach nowa dyrekcja.
– My liczymy przede wszystkim na rozwój szpitala i stopniowe zwiększanie kadry naukowej, co z jednej strony pozwoli nam poprawić jakość świadczonych usług a z drugiej pozwoli uczestniczyć w życiu akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, na czym bardzo mi zależy.
Umowę o współpracy dydaktycznej podpisali 4 października prof. Maciej Małecki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, z-ca kwestora ds. Collegium Medicum Dorota Kłyś i prof. Bartłomiej Guzik, dyrektor 5 Wojskowego Szpitala z Polikliniką SPZOZ w Krakowie.